تبلیغات
وبلاگ تخصصی روابط زناشویی - روش های اورژانس ضدحاملگی + عکس

روش های اورژانس ضدحاملگی + عکس

نویسنده :mehrdad soli
تاریخ:پنجشنبه 4 اسفند 1390-03:12 ب.ظ

روش های ضدبارداری اورژانس در مواردی که کاندوم پاره می شود، خوردن قرص ضدبارداری تان را فراموش کرده اید یا داروهای دیگری مصرف کرده اید که ممکن است اثر قرص ضدبارداری را خنثی کنند و نیز در مواردی که رابطه زناشویی بدون حفاظ انجام شده به کار می روند...

با این حال، باید توجه داشته باشید که روش های ضدبارداری اورژانس از بیماری های مقاربتی جلوگیری نمی کنند.

استفاده از روش ضدبارداری اورژانس راهی برای پیشگیری از بارداری است. این شیوه در این موارد به کار می رود:

روش های ضدبارداری اورژانس در مواردی که کاندوم پاره می شود، خوردن قرص ضدبارداری تان را فراموش کرده اید یا داروهای دیگری مصرف کرده اید که ممکن است اثر قرص ضدبارداری را خنثی کنند و نیز در مواردی که رابطه زناشویی بدون حفاظ انجام شده به کار می روند...

با این حال، باید توجه داشته باشید که روش های ضدبارداری اورژانس از بیماری های مقاربتی جلوگیری نمی کنند.

استفاده از روش ضدبارداری اورژانس راهی برای پیشگیری از بارداری است. این شیوه در این موارد به کار می رود:

▪ در مواردی که بدون استفاده از یک روش کنترل بارداری، ارتباط جنسی داشته اید.

▪ در مواردی که روش کنترل بارداری مورد استفاده شما دچار اشکال شده است. به عنوان نمونه هنگامی که فراموش کرده اید قرص ضدبارداری تان را بخورید یا آمپول ضدبارداری را تزریق کنید، کاندوم پاره شده یا بیرون آمده یا دیافراگم شما از جای خود خارج شده است.

▪ در موارد تجاوز. حتی اگر از قبل مثلا با مصرف قرص، بارداری تان را کنترل می کنید، در موارد تجاوز استفاده از شیوه ضدبارداری اورژانس خطر بارداری را کاهش می دهد.

اگر بدون استفاده از یک روش ضدبارداری ارتباط جنسی داشته باشید، امکان باردار شدن وجود دارد. باردار شدن حتی در سال های نوجوانی که هنوز چرخه های قاعدگی شروع نشده یا در زمانی که نزدیک به یائسگی هستید، ممکن است رخ دهد.● انواع روش های ضدبارداری اورژانس

دو نوع روش ضدبارداری اورژانس وجود دارد: قرص و آی یودی مس دار. اغلب زنان از قرص برای این منظور استفاده می کنند، چرا که به خوبی عمل می کند، هزینه زیادی ندارد و به دست آوردن آن ساده است. آی یودی هم اثربخشی مشابهی دارد، اما هزینه اش بیشتر است و دکتر باید آن را در جای خود قرار دهد.

▪ روش هورمونی: گرچه این روش را «قرص صبح روز بعد» می نامند، اما قرص های ضدبارداری اورژانس در صورتی که تا ۵ روز پس از رابطه جنسی بدون حفاظ خورده شوند، ممکن است از بارداری جلوگیری کنند؛ البته بیشترین تاثیر این قرص ها در صورتی است که در طول ۴۸ ساعت اول مصرف شوند. این قرص ها فقط حاوی پروژسترون هستند یا ترکیبی از استروژن و پروژسترون در آنها وجود دارد. قرص لوونورژسترول که با اسامی تجاری متفاوت در بازار موجود است، تنها حاوی پروژستین است و به طور خاص برای ضدبارداری اورژانس تولید شده است. البته برخی از قرص های ضدبارداری معمول نیز برای ضدبارداری اورژانس به کار می روند. در مورد مقدار و نحوه مصرف این قرص ها به این منظور با پزشکتان مشورت کنید.

▪ استفاده از آی یودی مس دار: آی یودی مس دار یک وسیله پلاستیکی به شکل T است که درون رحم شما قرار داده می شود. این وسیله با مس پوشیده شده که به کشتن اسپرم کمک می کند. آی یودی های های حاوی مس در صورتی که در طول ۵ تا ۷ روز پس از مقاربت بدون حفاظ کار گذاشته شوند، می توانند از بارداری جلوگیری کنند. استفاده از آی یودی مس دار T شکل برای شما گران تر تمام می شود، اما در عوض می تواند تا حداکثر ۱۰ سال به کار خود ادامه دهد و مانع از بارداری شود. در صورتی که عفونت لگنی یا عفونت آمیزشی داشته باشید، استفاده از آی یودی مناسب نیست، چرا که می تواند باعث انتشار عفونت و ایجاد «بیماری التهابی لگن» شود که بر باروری شما تاثیر خواهد گذاشت. روش های ضدبارداری اورژانس با جلوگیری از تخمک گذاری، لقاح تخمک یا کاشته شدن رویان در رحم مانع از بارداری می شوند.

روش های اورژانس ضدحاملگی آی یو دی IUD

 

روش های اورژانس ضدحاملگی آی یو دی IUD


● روش استفاده از قرص های ضدبارداری اورژانس

قرص هایی که مخصوص ضدبارداری اورژانس تولید می شوند، ممکن است به صورت بسته حاوی دو قرص باشند که می توان یا هر دو قرص را یک جا خورد یا یک قرص را در ابتدا و قرص بعدی را ۱۲ ساعت بعد مصرف کرد. قرص های ضدبارداری اورژانس به شکل بسته های حاوی یک قرص هم موجود است که کافی است همان یک قرص را مصرف کرد. اگر می خواهید از قرص های ضدبارداری معمول برای ضدبارداری اورژانس استفاده کنید، بسته به نوع این قرص ها، ممکن است نیاز به یک دوز شامل ۲ تا ۵ قرص در ابتدا و یک دوز دوم در ۱۲ ساعت بعد داشته باشید. گرچه قرص ضدبارداری اورژانس تا ۵ روز پس از آمیزش بدون حفاظ هم ممکن است موثر باشد، بهترین نتیجه در صورتی به دست می آید که در طول ۴۸ ساعت اول مصرف شود. قرص های ضدبارداری ممکن است باعث ایجاد تهوع شوند. بنابراین بهتر است هنگام مصرف دوز اول یک داروی ضدتهوع مثل دیمن هیدرینات مصرف کنید و یک ساعت پیش از دوز دوم قرص هم مصرف این دارو را تکرار کنید. اگر در طول ۲ ساعت پس از مصرف قرص ها دچار استفراغ شدید، با پزشکتان تماس بگیرید. ممکن است لازم باشد داروی تان را تکرار کنید. اگر از قرص های ضدبارداری معمول برای ضدبارداری اورژانس استفاده می کنید، دقت کنید از قرص های بی اثر موجود در بسته ۲۸ تایی آنها استفاده نکنید. در بسته های ۲۸ روزه قرص های ضدبارداری معمولی، ۲۱ قرص اول حاوی هورمون هستند. ۷ قرص آخر (در طول خون ریزی ماهانه مصرف می شوند) حاوی هیچ هورمونی نیستند. اگر از بسته های ۲۱روزه استفاده می کنید، همه قرص ها حاوی هورمون هستند. در مورد آی یودی پزشک، ماما یا فرد حرفه ای دیگر باید آن را کار بگذارد.● عواض جانبی ضدبارداری اورژانس

روش های ضدبارداری اورژانس ممکن است باعث برخی عوارض جانبی شوند: لونورژسترول ممکن است باعث لکه بینی و علائم خفیفی مانند قرص های ضدبارداری معمول شود. اما معمولا تهوع ایجاد نمی کند. قرص های کنترل بارداری معمول که برای ضدبارداری اورژانس مورد استفاده قرار می گیرند، ممکن است باعث تهوع و استفراغ شوند. در برخی از زنان نیز ممکن است باعث دردناکی پستان ها، خستگی، سردرد، درد شکمی یا سرگیجه شوند. آی یودی ممکن است باعث چنگه شکمی و خون ریزی در روزهای اول پس از گذاشتن آن شود.
 ترجمه: دکتر زهرا عباس پور تمیجانی