تبلیغات
وبلاگ تخصصی روابط زناشویی - خونریزی شدید رحم و درمان جدید

خونریزی شدید رحم و درمان جدید

نویسنده :mehrdad soli
تاریخ:جمعه 5 اسفند 1390-05:07 ب.ظ

در روش جدیدی که ترموکواگولاسیون آندومتر نامیده می‌شود، لایه داخلی رحم که همان آندومتر و عامل به‌وجود آمدن خون‌ریزی است، به وسیله حرارت از بین می‌رود.

این عمل به طور سرپایی انجام می‌شود و مدت بستری چند ساعت است و بیمار قادر است از فردای روز عمل به زندگی عادی و کار برگردد. در این روش از یک بالون یک بار مصرف استفاده شده که در درجه حرارت بالا و زمان و فشار معینی تمام سطح آندومتر را از بین برده و به این وسیله خون‌ریزی‌های شدید عادت ماهانه و نیز دوره‌های قاعدگی کنترل می‌شود.

این روش مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) بوده و محققان در مایوکلینیک روچستر آمریکا موثر بودن آن را تایید کرده‌اند. تاکنون عارضه جدی با وجود اینکه 500 هزار نفر از آن استفاده کرده‌اند، دیده نشده است و میزان رضایت بیماران تقریبا 100 درصد است.

سایر روش‌های متداول برای درمان خون‌ریزی‌های شدید عادت ماهانه به شرح زیر است:

حدود 25 درصد خانم‌های 35 تا 48 سال از خون‌ریزی‌های شدید عادت ماهانه رنج می‌برند که در 33 درصد موارد علت آن، عدم تعادل هورمونی است. در درمان این خون‌ریزی‌ها، ابتدا از داروهایی چون پروژسترون و قرص‌های ضد حاملگی و آنتی‌فیبرینولیتیک‌ها استفاده می‌شود ولی اگر پس از 3 تا 6 ماه درمان، بهبودی حاصل نشود و یا بیمار قادر به مصرف این داروها نباشد، روش‌های جراحی زیر پیشنهاد می‌شود:

1)دیلاتاسیون وکورتاژ که بیشتر در جهت تشخیص علت خون‌ریزی انجام می‌شود و تنها در 50 درصد موارد بیشتر به طور موقت موثر است. عوارض جانبی شامل عفونت و پاره‌شدن رحم به همراه خون‌ریزی‌ است.

2)هیسترکتومی که یک عمل سنگین بوده و طی آن رحم خارج می‌شود. عوارض جانبی به غیر از مسایل روانی که در بعضی از خانم‌ها دیده می‌شود، شامل عفونت حاد و هماتوم پس از عمل و دوره نقاهت طولانی است. مرگ و میر در حدود 11 درصد در 10 هزار است.

3)رزکشن آندومتر که طی آن آندومتر با روش جراحی خارج می‌شود و 70 تا 85 درصد موفقیت‌آمیز است و نتیجه عمل به مهارت جراح بستگی دارد.

عوارض جانبی شامل عفونت و پاره‌شدن رحم و سرویکس است که در 4 تا 6 درصد موارد دیده می‌شود.

نتیجه اینکه ترموکواگولاسیون آندومتر یک روش غیرتهاجمی، مطمئن، بی‌خطر و سرپایی است که در بیمارانی که به درمان طبی جواب نداده و تمایل به بارداری ندارند، در صورت وجود پاپ‌اسمیر و بیوپسی آندومتر طبیعی، این درمان انتخاب می‌شود.

منبع:http://www.salamat.com